Resultat Skutberget 21 maj 2022

( Bilder kommer)

 

PBGV

BIR Väntande Tursamma Tuva

BIM Surround Hit

 

BBdG

BIR valp Chestnut Bleu Eloise

 

BFdB 

BIR valp Edendahls Bramble

BIR Nimrod's Saxtorpskillen

 

BH

BIR Geyron's Idle Saggy Stockings

BIM Geyron's Ickle Freckley

 

BAN

BIR valp Bjoråvikas Benny

 

BIR Hjortefall's Dagny

BIM Kullalyckans Joker

 

PETIT BASSET GRIFFON VENDÉEN

Hanar  PBGV

Juniorklass

1. Ismans Sam SE31923/2021 Född: 2021-03-25  e. Ismans Alfred u. Böjentans's Becky

 Uppf: Anna & Christer Henningsson, Lönashult Äg: Jill Boman, Kungsängen

VG 1 JUNKK

 

Unghundklass

2. Surround Hit SE51887/2020 Född: 2020-08-23 e. Surround Da Capo u. Around Don´t Be A Chicken

Uppf: Agneta & Johan Källén, Borås Äg: Lise-Lotte Björshall, Aplared

Exc 1 UKK CERT 1 BHKL BIM

 

 Bruks/Jaktklass

3. SE JCH Pain-Riche´s Tic Tac SE57749/2018 Född: 2018-11-14 e. Vilauddens Tribune Tower u. Around Quite Precious

Uppf: Birgitta Hemmingsson, Linghem Äg: Sofia Lindstrand, Boxholm

Exc 2 B/J KK

 

4. SE VCH Surround Gospel SE43265/2020 Född: 2020-06-20 e. Gullanabbas Svante u. Surround Bossanova

Uppf. Agneta & Johan Källén, Borås Äg: Johan Ahlstrand, Karlstad

VG 3 B/J KK

 

5. SE JCH Väntans Tuffa Ture SE19542/2019 Född: 2019-02-17 e. Tranaskogens Severus Snape u. Väntans Qära Qerstin

Uppf: Inge Hansen Pettersson, Götene Äg: Mikael Krantz, Kristinehamn

Exc 1 BJ KK 2 BHKL CERT

 

Tikar  PBGV

Juniorklass

6. Gold-Queens Mix Margaux SE41177/2021 Född: 2021-05-20 e. Petitbas Easter C Davyjones u. Gold-Queens Dutchess Drei Dona

Uppf: Åsa & Folke Jonsson, Långserud Äg: Jonas Olsson, Årjäng

Exc 1 JUNKK

 

7. Pain-Riche´s Wega SE38225/2021 Född: 2021-05-12 e. Ismans Dizel u. Black Majesty Guadalajara

Uppf: Birgitta Hemmingsson, Linghem Äg: Martin Erdmark, Göteborg

VG 2 JUNKK

 

8. Surround Innocenzia SE49932/2021 Född: 2021-06-21 e. Around Totally Insane u. Surround Bossanova

Uppf. & Äg: Agneta & Johan Källén, Borås

G

 

Unghundklass

9. SE VCH Surround Grammis SE43270/2020 Född: 2020-06-20 e. Gullanabbas Svante u. Surround Bossanova

Uppf: & Äg: Agneta & Johan Källén, Borås

Exc 1 UKK CK 4 BTKL

 

10. Väntans Vilda Vickan SE56603/2020 Född: 2020-09-20 e. Rocktrollens Lille Csnaps u. Väntans Qära Qerstin

Uppf: & Äg: Inge Hansen Pettersson, Götene

Exc 2 UKK

 

 

Öppen Klass

11. Kärråsens Super Svea SE13993/2017 Född: 2016-12-22 e. Kärråsens Äcko u. Kärråsens Ösa

Uppf: Britt-Marie & Ingemar Olofsson, Hagfors Äg: Stefan Persson, Skived Solhem

VG 4 ÖKK

 

12. Kärråsens Åppi SE29352/2020 Född: 2020-03-22 e. Kärråsens Doje u. Kärråsens Ösa

Uppf: Britt-Marie & Ingemar Olofsson, Hagfors Äg: Håkan Leijon, Borlänge

G

 

13. Soletrader Caramello SE31631/2020 Född: 2019-10-22 e. Ogham Des Terres Du Templier With S u. Soletrader Toffee Crisp

Uppf: & Äg: Birgitta Hemmingsson, Linghem

Exc 1 ÖKK 3 BTKL CERT

 

 

Bruks/Jaktklass

14. SE JCH, SE VCH Around Great Grace SE43425/2018 Född: 2018-06-19 e. Around Surprise Surprise u. Around Jar Of Jam

Uppf. Annicka Löfgren & Markku Viitanen, Öxabäck Äg: Lars Pettersson, Åmål

VG

 

15. SE VCH Gold-Queens Klara Kahlua SE34902/2020 Född: 2020-05-04 e. Rocktrollens Lille Dukat u. Gold-Queens Hh Hot'n Sweet

Uppf: Åsa & Folke Jonsson, Långserud Äg: Patrik Jakobsson, Storfors

Exc 2 B/J KK R-CERT

 

16. Kärråsens Super Smilla SE13996/2017 Född: 2016-12-22 e. Kärråsens Äcko u. Kärråsens Ösa

Uppf. & Äg: Britt-Marie & Ingemar Olofsson, Hagfors

VG 4 B/J KK

 

17. Kärråsens Wilda SE17077/2018 Född: 2018-01-17 e. Kärråsens Äcko u. Kärråsens Cettie

Uppf. & Äg: Britt-Marie & Ingemar Olofsson, Hagfors

VG 3 B/J KK

 

18. SE VCH Kärråsens Yackie SE51813/2019 Född: 2019-08-26 e. Mörka Skogs Isak Göransson u. Kärråsens My Name Is Martha

Uppf: Britt-Marie & Ingemar Olofsson, Hagfors Äg: Roger Modén, Hagfors

VG

 

19. Pain-Riche´s Unique SE41702/2019 Född: 2019-06-25 e. Lövhögens Klabbe u. Black Majesty Guadalajara

Uppf. & Äg: Birgitta Hemmingsson, Linghem

Exc 1 B/J KK CK 2 BTKL

 

BASSET FAUVE DE BRETAGNE 

Hanar BFDB

Juniorklass

24. Chelstones Onyx SE51105/2021 Född: 2021-06-11 e. Nimrods Långbrötspojken u. Chelstones Pebbles-Flinta 

Uppf: Pernilla & Ulrik Fauhlér, Sunne Äg: Niclas Alvebratt, Kil

Exc 1 JUNKK

 

25. Mosshedens Tor SE52378/2021 Född: 2021-06-26 e. Hovriket´s Ylle Yrväder u. Mosshedens Turmalin Uppf: Mikael Westin, Bollebygd Äg: Daniel Blomqvist, Örebro

Exc 2 JUNKK

 

26. Skogatorpets Clark Kent SE50790/2021 Född: 2021-07-17 e. Mylord´s Bästa Birger Brie u. Sjögareds Constance  

Uppf: Per Eriksson, Örebro Äg: Patrk Olsson-Lindh, Sunne

VG 3 JUNKK

 

Unghundklass

27. Högmossen´s Höststorm SE58247/2020 Född: 2020-09-26 e. Hovriket´s Ylle Yrväder u. Hömossen´s Troja  Uppf: Michael Karlsson, Runhällen Äg: Malin Bergstedt, Norrköping

Exc 1 UKK

 

Öppen Klass

28. SE VCH Fiskåfjällets Bastian SE27399/2019 Född: 2019-03-21 e. Flambeur Du Rally De Ramondens u. Fallbackskogs Frejdis

Uppf: Yvonne Grankvist & Per-Erik Pettersson, Eskilstuna Äg: Stefan Attlerud, Karlskoga       

Exc 1 ÖKK

 

29. Fiskåfjällets Bengt SE27404/2019 Född: 2019-03-21 e. Flambeur Du Rally De Ramondens u. Fallbackskogs Frejdis

Uppf: Yvonne Grankvist & Per-Erik Pettersson, Eskilstuna Äg: Börje Johansson, Gunnarskog

Disqualified

 

Bruks/Jaktklass

31. SE JCH, SE VCH Fallbackskogs Fritjof SE16071/2018 Född: 2018-01-16 e. Högmossen´s Francois u. Fallbackskogs Freja

Uppf: Barbro & Hans Pettersson, Gotlands Tofta Äg: Yvonne Grankvist & Per-Erik Pettersson, Ekilstuna 

Exc 3 B/JKK

 

32. Forsgrenens Albert SE29286/2018 Född: 2018-04-03 e. Morgon Du Domaine d´Asgard u. Tyrikollens Mette 

Uppf: Christina Forsgren, Söråker Äg: Monika Kvarnström, Stöllet

VG 4 B/JKK

 

33. SE JCH, SE VCH Hovriket`s Ylle Yrväder SE18688/2018 Född: 2018-02-12 e. Mylord´s Malte Mintkola u. Ines de la font de l'arca

Uppf: Magdalena Lindberg, Hörby Äg: Hans Thyr, Örebro

Exc 2 B/JKK

 

34. SE JCH Mylord´s Bästa Birger Brie SE54652/2017 Född: 2017-09-29 e. Morgon Du Domaine d´Asgard u. Mylord´s Dixi Daimkola

Uppf: Annelie Kling, Braås Äg: Patrik Olsson-Lindh, Sunne

CBJ

 

35. SE JCH, SE VCH Nimrods Saxtorpskillen SE33841/2018 Född: 2018-04-22 e. Mylord´s Malte Mintkola u. Nimrods Rapunzel

Uppf: Håkan Hemäng, Brokind Äg: Mirjam Landholm, Ljungskile

Exc 1 B/JKK CERT 1 BHKL BIR 2 BIS

 

36. SE JCH, SE VCH Skogsmannens Coyan SE30023/2020 Född: 2020-03-31 e. Enclos Du Rally Saint Paul u. Skogsmannens Aimee

Uppf: Annika & Magnus Skogsman, Skoghall Äg: Peter Karlsson, Storfors

G

 

Tikar BFDB

 Juniorklass

38. Chelstones Rubin SE51108/2021 Född: 2021-06-11 e. Nimrods Långbrötspojken u. Chelstones Pebbles-Flinta 

Uppf: Pernilla & Ulrik Fauhlér, Sunne Äg: Tomas Nilsson, Åmål

Exc 4 JUNKK

 

39. Chelstones Safir SE51107/2021 Född: 2021-06-11 e. Nimrods Långbrötspojken u. Chelstones Pebbles-Flinta 

Uppf. & Äg: Pernilla & Ulrik Fauhlér, Sunne 

Exc 2 JUNKK

 

40. Chelstones Smaragd SE51106/2021 Född: 2021-06-11 e. Nimrods Långbrötspojken u. Chelstones Pebbles-Flinta

Uppf: Pernilla & Ulrik Fauhlér, Sunne Äg: Thomas Stokke, Fjugesta

Exc 1 JUNKK

 

41. Dyfrgi´s Spinning Me Around SE30486/2021 Född: 2021-04-04 e. Soletrader Tony the Tiger u. Miele

Uppf: Susanne & Frida Bloman, Rimbo Äg: Boel & Lars Johansson, Aspabruk

Exc 3 JUNKK

 

42. Fallbackskogs Cikoria SE38434/2021 Född: 2021-04-26 e. Nimrods Tyfon u. Fallbackskogs Disa

Uppf: Barbro & Hans Pettersson, Gotlands Tofta Äg: Anders Persson, Skoghall

VG

 

43. Fallbackskogs Krusmynta SE38435/2021 Född: 2021-04-26 e. Nimrods Tyfon u. Fallbackskogs Disa

Uppf: Barbro & Hans Pettersson, Gotlands Tofta Äg: Tomas Järhög, Mölndal

Exc

 

Unghundklass

44. Högmossen´s Snöstorm SE58249/2020 Född: 2020-09-26 e. Hovriket´s Ylle Yrväder u. Högmossen´s Troja

Uppf. & Äg: Michael Karlsson, Runhällen    

VG   

 

Öppen Klass

45. Chelstones Bärnsten SE26959/2020 Född: 2020-03-22 e. Högmossen´s Carpe Diem u. Chelstones Pebbles-Flinta

Uppf. & Äg: Pernilla & Ulrik Fauhlér, Sunne 

VG 2 ÖKK

 

46.Dyfrgi's Bresilia SE60022/2020 Född: 2020-10-17 e. Lantlollans Cavate Corenti u. Lantlollans Dyrbara Danette

Uppf: Susanne & Frida Bloman, Rimbo Äg: Hannah Åström, Säffle

Exc 1 ÖKK

 

47. Skogatorpets Huya SE39194/2018 Född: 2018-06-28 e. Nimrods Astrakan u. Sjögareds Constance

Uppf. & Äg: Per Eriksson, Örebro

VG 3 ÖKK

 

Bruks/Jaktklass

48. Jägardrömmens Isprinsessa SE25199/2020 Född: 2020-03-21 e. Whistlewood´s Butternut u. Kiwi

Uppf: Suzanne Östlund, Bollebygd, Krister Andersson, Lidköping

 

49. SE JCH Skogatorpets Charon SE32487/2019 Född: 2019-05-14 e. Nimrods Astrakan u. Sjögareds Constance

Uppf: Per Eriksson, Örebro Äg: Anders Johannesson, Örebro

Exc 1 B/J KK

 

Championklass

50. NO UCH Whistlewood´s Belle Angerine SE45468/2016 Född: 2016-07-05 e. Shiroblam Remus u. Whistlewood´s Maris Piper

Uppf: Elisabeth Strömberg, Värends Nöbbele Äg: Ulf Andersson, Norrköping

G

 

Avelsklass

SE JCH, SE VCH, SE UCH Chelstones Pebbles-Flinta SE37463/2015

Uppf & Äg: Pernilla & Ulrik Fauhlér, Sunne        

Tävlar med Katalognummer: 24, 38, 39, 40

BIS 1 Avel HP 

 

Uppfödarklass

Chelstones Kennel

Äg: Pernilla & Ulrik Fauhlér, Sunne                     

Tävlar med Katalognummer: 24, 38, 39, 40

BIS 1 Uppfödare HP   

 

BASSET HOUND

Hanar BH  

 Juniorklass

51. Joe Caputo av Esta Cado SE17047/2021 Född: 2020-11-29 e. Rumbridge Slower Lower Of Zen u. April Flower Dos Sete Moinhos

Uppf: Elisabeth Aune Moseby, Norge Äg: Rose-Marie Eriksson, Borlänge

Exc 1 JUNKK 2 BHKL R-CERT

 

 Öppen Klass

52. SE VCH Cockestengls Joyride SE14356/2018 Född: 2018-01-22 e. Magdaforssens Tiger u. Newdown Bassets Unbelievable

Uppf: Lena & Tommy Stengl Äg: Jerry Andersson, Åmmeberg

G

 

53. Geyron´s Idle Saggy Stockings SE30728/2020 Född: 2020-03-29 e. Phabian od Berounky u. Geyron´s Greatest Love of All

Uppf. & Äg: Lena Andén, Aspabruk

Exc 1 ÖKK 1BHKL CERT BIR 1 BIS

 

54. Rainbow Dash Av Esta Cado SE37167/2020 Född: 2020-03-16 e. We Be Clubbin´Av Esta Cado u. April Flower Dos Sete Moinhos

Uppf: Elisabeth Aune Moseby, Norge Äg: Jörgen Persson, Hagfors

VG 2 ÖKK

 

 Championklass

55. SE UCH, SEVCH Bassador Paddy SE54271/2015 Född: 2015-10-03 e. Gucci Gloomy Clown u. Affections Dark Fantasy

Uppf: Dorte Löfgren, Huskvarna Äg: Anna Smångs, Askersund

Exc 1 CHKK CK 3 BHKL                       

        

Tikar BH

  Öppen Klass

56. Geyron´s Ickle freckley SE30731/2020 Född: 2020-03-29 e. Phabian od Berounky u. Geyron´s Greatest Love of All

Uppf. & Äg: Lena Andén, Aspabruk

Exc 1 ÖKK CERT 1 BTKL BIM

BASSET ARTESIÉN NORMAND

Hanar BAN

Öppenklass

58. Kullalyckans Joker SE474943/2017 Född: 2017-08-11 e. Motvindens Zorro u. Star Ban Zappa Uppf: Ulla & Lars-Olof Alfredsson; Lammhult Äg: Jörgen Gustafsson, Värmlands-Nysäter 

 Exc 1ÖKK CK 1 BHKL BIM

 

Bruks/Jaktklass

59. Kullalyckans Julle SE47494/2017 Född: 2017-08-11 e. Motvindens Zorro u. Star Ban Zappa Uppf: Ulla & Lars-Olof Alfredsson; Lammhult Äg: Jens Rudberg, Mariefred 

Exc 1 B/JKK CERT 2 BHKL              

 

Tikar BAN

 Juniorklass

60. Safetown´s Wendie-Renard SE43880/2021 Född: 2021-05-18 e.Kaislan Tilan Le Camembert u. Maiwenn De Lou Chicoye Uppf: Catrin Engberg, Borgholm Äg: Britt-Marie & Bengt Andreasson, Alingsås

G

 

Bruks/Jaktklass

61. SE JCH Hjortefall´s Dagny SE39604/2017 Född: 2017-04-14 e. Skogsfantens Bono u. Hjortefall´s Alba Uppf: Kai Nave, Norge Äg: Ola Nilsson, Molkom 

Exc 1 B/JKK CERT 1 BTKL BIR                                                            

 

Championklass

62. SE UCH Kullalyckans Jessy SE47495/2017 Född: 2017-08-11 e. Motvindens Zorro u. Star Ban Zappa Uppf. & Äg: Ulla & Lars-Olof Alfredsson, Lammhult

Exc 1 CHKK   2 BTKL